BVP prognozių skurdas

vz.lt: Lietuvos BVP krito daugiau nei prognozuota

Lietuvos BVP pirmąjį ketvirtį per metus sumažėjo 12,6%, skelbia Statistikos departamentas.

Tai yra 3.3% daugiau nei prognozavo VZ.LT apklausti  ekspertai. Anot 8 prognozių vidurkio, BVP sumažėjo 9,3%. Prognozės svyravo nuo 5% iki 13% dydžio nuosmukio.

(…) Violeta Klyvienė, „Danske Bank“ vyresnioji  analitikė Baltijos šalims neslepia, kad tokie rezultatai nustebino ir privertė pabloginti metines prognozes.

“Tokio didžiulio (nuosmukio) nelabai tikėjomės, mūsų prognozė buvo 8,8%. Tai verčia mus bloginti ir visų metų prognozes, kad metinis BVP kritimas bus 15%, ir gal net didesnis.”

Tai kaip gi tos prognozės kuriamos, iš kur jos atsiranda? Kodėl jas skelbiantys žmonės vadinami analitikais ir ką jie analizuoja? Ūkio šakas, paklausos svyravimus skirtinguose sektoriuose ir eksporto rinkose, užimtumo tendencijas, ar ką?

Suprasčiau, jeigu analitikė paaiškintų, kad pavyzdžiui vidaus paklausa susilpnėjo x%, ir tai yra y% daugiau, nei buvo prognozuota, šį skirtumą, pavyzdžiui lėmė z1% susitraukęs bankų kreditavimas, z2% vartotojams pabrangęs kreditas ir bankų paslaugos, o taip pat ir z3% vartojimo srautų eksportas Lenkijon, taip pat didesnis, nei buvo manyta gyventojų pajamų smukimas, kurį lėmė tos ir anos priežastys.
(Papildymas: normalaus analitiko komentaro pavyzdys Antano Skovorodino bloge).

Dabar gi “tokio nuosmukio nesitikėjome, tai mus verčia bloginti prognozes iki -15%”. Kur analizė? Kodėl 15%, o ne pavyzdžiui 14%?

Kas nors pačiuose bankuose tomis prognozėmis vadovaujasi? Ar visa tai nėra tiesiog grynas PR’as, balansuojant prognozes pagal auditorijos lūkesčius ir politinę konjunktūrą?


Panašūs (automatiškai atrinkti) įrašai:

  1. Reformos nevyksta, kada tversim aplink parlamentą tvorą?
  2. Trijų milijardų nepakaks
  3. Lietuvos bankas turėjo žinoti :(
  4. Visuotinis disbalansas niekur neišėjo
  5. BVP pervertintas

Paskelbta 2009 04 28 at 14:18 · Autorius anarchistas · Nuoroda
Temos: Bankai, Ekonomika · Žymos: prognozės

Palikite komentarą