Vasaris: pinigų mažėjo, kainos augo, valdžios deficitas kilo į kosmosą
FinHill informacija:
Vasarį metinė infliacija siekė 8,7 proc.
Vien per vasario mėnesį vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,3 procento. Prekių kainos padidėjo 0,2, paslaugų – 0,5 procento, praneša Statistikos departamentas.
Vasario mėnesį bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 2 proc. pabrangę alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, 0,8 – sveikatos priežiūros grupės prekės ir paslaugos, 0,9 – viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos ir 1,4 procento atpigę drabužiai ir avalynė.
Suderinta metinė infliacija – 8,5 proc. (skaičiuojama pagal kitą metodiką).
Pramonės produkcija Lietuvoje traukiasi
Statistikos departamentas praneša, kad 2009 m. sausio–vasario mėn., palyginti su 2008 m. sausio–vasario mėn., pramonės produkcija sumažėjo 11,2 procento, eliminavus darbo dienų skaičiaus įtaką, – 9,1 procento.
Valdžios skola – 17,1 proc. prognozuojamo BVP
Valdžios sektoriaus deficitas – 1 proc. BVP
Finansų ministerijos duomenimis, vasarį centrinės valdžios sektoriaus pajamos buvo 2 094 mln. litų, išlaidos – 3 001,6 mln. litų, o sandoriai su nefinansiniu turtu – 134,8 mln. litų. Centrinės valdžios deficitas (grynasis skolinimasis) vasarį buvo 1 042,4 mln. lt ir sudarė 1 proc. prognozuojamo 2009 metų BVP (100 403 mln. litų).
Dviejų šių metų mėnesių centrinės valdžios pajamos siekė 4 483,7 mln. litų, išlaidos – 5 387,7 mln. litų, o sandoriai su nefinansiniu turtu – 364,3 mln. litų. Centrinės valdžios sektoriaus dviejų mėnesių grynųjų pinigų srautų balansas buvo neigiamas (1 268,3 mln. litų, arba 1,3 proc. BVP).
Daugiausia pajamų vasario mėnesį gauta iš mokesčių (40,4 proc. pajamų) ir socialinių įmokų (48,8 proc.). Didžiausia dalis išlaidų buvo skirta socialinėms išmokoms (50,3 proc. visų išlaidų).
Pirmųjų dviejų metų mėnesių valdžios pajamos mažesnės už išlaidas 16,8%. Vasario socialinės pajamos 32,3% mažesnės už išlaidas. Labai blogai.
Papildymas. Kažkaip buvo prasprūdusi pro akis informacija apie Sodros deficito dydžius. 2009.03.13, Verslo žinios: Užprogramuotas “Sodros” deficitas.
„Sodros“ biudžete šiandien išsižiojo tokia skylė, kuriai pridengti nepakaktų nė iškiliosios buvusios socialinių reikalų ministrės Vilijos Blinkevičiūtės sumanumo. Čia kalbama ne apie išlaidas pensininkams, o apie išpūstą socialinę naudą nenorintiems dirbti, persistengimą su išmokomis vaikus auginančioms motinoms, pašalpomis, išmokomis ir t.t. Rezultatas – minus 600 milijonų litų. Tokį deficitą sugeneravo „Sodra“ per sausį–vasarį. VŽ žino apie kai kurių politikų pastangas išaiškinti, kad taip nėra. Deja, taip yra, injekcijomis iš valstybės biudžeto galima išlyginti balansą, bet ne deficitą.
Akivaizdu, kad Sodroje smarkiai vagiama.
Grįžtam prie statistikos. LB, Pinigų bazė vasario pabaigoje 11 679,192 mln. litų. Per metus sumažėjo nežymiai, tik 0,53%.
P1 (grynieji pinigai apyvartoje ir vienadieniai indėliai litais ir užsienio valiutomis) vasario pabaigoje buvo 21 711,4 mln. litų. Per metus sumažėjo 15,6%, nuo liepos – 18%.
Esant tokiems rodikliams, vakarykštė Finansų ministerijos BVP kritimo 10,5% prognozė vis dar yra per daug optimistiška.
Apie lito stabilumą – kitame įraše.
Panašūs (automatiškai atrinkti) įrašai:
- Trys tigrai
- Kodėl Lietuvoje negalėtų būti panaikinti pelno ir pajamų mokesčiai?
- Trijų milijardų nepakaks
- Lietuvos bankas turėjo žinoti :(
- Šemeta “Mažeikių naftos” monopolio sargyboje
Temos: Ekonomika, Mokesčiai, Pinigai, Valdžia · Žymos: prognozės, statistika
on 2009.04.1 at 19:55
· Nuoroda
Per daug optimistiskas 10% BVP kritimas? Graziai parasai, su faktais, bet gal ka nors tikrai optimistisko parasyk apie Lietuvos ekonomine gerove, nei kad dabar vien minusus rasai.
on 2009.04.4 at 17:00
· Nuoroda
2 Medis
2 Anarchistas
optimizmas jau buvo, perfrazuojant Grybauskaitės atsakymą į klausimą “kada bus gerai?” “Gerai jau buvo”. Iš to turim visuotiniu prasiskolinimu sukurtą pasaulinį kainų burbulą visose turto klasėse.
Optimizmas atsiranda tik darant kažką, kas tavo supratimu turi prasmę ir gali pakeisti pasaulį. Žiūrėjimas į krentančius rodiklius ir nesėkmingus bandymus gydytis tuo, nuo ko susirgome, savaime optimizmo neįkvepia ir negali įkvėpti, nebent pamanipuliuotum ststistika. Tačiau tai, kad suvoki pats ir padedi kitiems suvokti realią situaciją, jos priežastis ir galimas pasekmes – jau yra veiksmas “su pliusu”. Tiesa, suvokimas vienus mobilizuoja, o kitus paralyžuoja. Pastariesiems bus ypač sunku.